Марія Євгенія Бек b. 29 February 1908 d. 30 January 2005

From Rodovid UZ

Yozuv:698929
Jump to: navigation, search
Urug'i Беки
Jinsi Ayol
Tug'ilgandagi to'liq ismi
Марія Євгенія Бек
Ota-onasi

Бек [Беки]

Wiki-bet wikipedia:uk:Мері_Бек

Voqealar

29 February 1908 рождение:

30 January 2005 o'limi:

Izohlar

Ме́рі Бек (англ. Mary V. Beck) (29 лютого 1908, Форд Сіті, Пенсильванія, США — 30 січня 2005, Клінтон Тауншіп, Мічиган, США) — юрист, державна, політична й громадська діячка (США).

Мері Бек — українка з української діаспори. Походила з родини твердих лемків, її батьки переїхали до Америки із Лемківщини (зараз Словаччина). 1921 року батьки відправили Мері Бек на батьківщину в Україну, де вона в 1925 році закінчила Коломийську гімназію. Навчалася в Пітсбурзькому університеті (1944 — доктор юриспруденції, перша жінка, яка удостоїлася цього в Пітсбургському університеті).

Мері Бек — перша жінка, обрана до Муніципальної Ради (Міської ради) Детройту, перша жінка — президент Ради і перша жінка — мер Детройта[Джерело?]. М. Бек призначила в Раду опікунів першу жінку — афро-американку, зробила значний внесок у справу збереження історичних архітектурних пам'яток, турбувалася про поліпшення санітарно-побутових умов проживання в Детройті, розвивала молодіжний спорт, виступала за розширення програм, що попереджають дитячі та юнацькі правопорушення. М.Бек від року заснування (1848) плідно працювала в Світовій Федерації Українських Жіночих Організацій (СФУЖО), зокрема, була фундаторкою Літературних конкурсів (тепер її імені), які очолювала від 1959 до 2005 року. 1993 року в конкурсі брали участь й діти Незалежної України. Темою конкурсу стала 60-та річниця голодомору в Україні (твори видані окремим томом). В 10-ту річницю Чорнобилю твори учасників конкурсу знову видані окремим томом. Але найбільшою турботою Мері Бек був захист інтересів національних меншин. В українському діаспорному товаристві М. Бек називали «борцем за свободу» за її невтомні зусилля привертати увагу міжнародної спільноти до становища українського та інших народів, які вимушені були жити в умовах тоталітарного комуністичного режиму в СРСР. Детройтська громадськість називала її «Lady of First's» — «Леді з Перших».

Мері Бек востаннє побувала на батьківщині своїх батьків 2003 року, коли їй на VIII Світовому Конгресі Українців вручили найвищу громадську відзнаку — Медаль святого Володимира. Як українка за походженням похована на православному кладовищі Баунд Брук (штат Нью-Джерсі).

Лемківська родина Беків, про яку казали, що то «тверді лемки», ще за першої емігрантської хвилі покинула свою малу батьківщину, тепер це територія Словаччини. У подружжя, яке замешкало в місті Лорд Сіті, штат Пенсільванія, США, було двійко дітей: Марія-Євгенія та її молодший брат Андрій. Старша донька народилися 25 лютого 1908 року, здобула початкову освіту в звичайній американській школі, українську відвідувала традиційно у вихідні, а вдома теж панувала рідна мова. Та одного разу все докорінно змінилося. Настала пора юнці продовжувати навчання. Але де? Правда, батько не раз розповідав про загадкову Україну, про те, що він ще повернеться туди і дітей своїх привезе. Наразі так воно і сталося. 1921-22-ий навчальний рік Мері Бек розпочала на прабатьківській землі. Ще там, у Штатах, голові сімейства рекомендували Коломию, мовляв, пристойне для науки і відпочинку покутське місто. Так він і вчинив.


Yaqin ajdodlari va avlodlari

Ota-onasi
Ota-onasi
 
== 2 ==
Марія Євгенія Бек
рождение: 29 February 1908
o'limi: 30 January 2005
== 2 ==

Personal tools
In other languages